Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami

Transport

UMK - bezpłatny przewóz

Jeżeli studiujesz na UMK i masz problemy z samodzielnym poruszaniem się, to możesz skorzystać z bezpłatnego przewozu organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Oferujemy przejazd na zajęcia dydaktyczne, do biblioteki, na obowiązkowe praktyki itp. 

Wniosek o transport (DOC, 16KB)

Regulamin korzystania z usług transportowych świadczonych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

 §1

Regulamin określa warunki korzystania z usług transportowych świadczonych studentom
i doktorantom ze szczególnymi potrzebami przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, zwany dalej „Uczelnią”

§2

  1. Z usług transportowych świadczonych przez Uczelnię może bezpłatnie korzystać student i doktorant, którego stan zdrowia uniemożliwia mu lub znacznie utrudnia samodzielny dojazd i powrót z zajęć dydaktycznych oraz przemieszczanie się pomiędzy obiektami dydaktycznymi Uczelni za pomocą publicznego transportu zbiorowego.
  2. Ze względu na charakter pojazdów wykorzystywanych do realizowania usług student/doktorant poruszający się na wózku może korzystać z usług transportowych tylko w przypadku, kiedy samodzielnie lub z pomocą kierowcy jest w stanie przesiąść się na siedzenie pojazdu.
  3. Usługi transportowe realizowane są na terenie miasta Torunia z miejsca zamieszkania studenta/doktoranta (lub dworca PKP/PKS) na Uczelnię i z powrotem celem odbycia zajęć dydaktycznych, praktyk studenckich lub załatwienia spraw związanych z tokiem studiów.
  4. Usługi transportowe realizowane są w dni robocze w godz. od 7:00 do 22:00.
  5. Usługi transportowe będą realizowane wyłącznie w przypadku, gdy trasa przejazdu wynosi co najmniej 1 kilometr.
  6. Dopuszcza się przewozy kilku studentów/doktorantów podczas jednego przejazdu.

 §3 

  1. Wsparcie, o którym mowa w §2 może być udzielone wyłącznie na podstawie umotywowanego wniosku studenta/doktoranta, którego wzór stanowi załącznik nr 1.
  2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 student/doktorant zobowiązany jest załączyć:
    • oryginał orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (do wglądu);
    • aktualny plan zajęć;
    • pisemną propozycję tygodniowego planu transportu.
  3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 należy złożyć w siedzibie Zespołu Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami na początku każdego roku akademickiego do dnia 15 października.
  4. Osoby, które nie złożyły wniosku, o którym mowa w ust. 1 w terminie określonym w ust. 3 mogą wystąpić z takim wnioskiem również w trakcie roku akademickiego. Pozytywne rozpatrzenia wniosku będzie w takim przypadku uzależnione od możliwości świadczenia usług.
  5. Usługa transportowa przyznawana jest na wnioskowany przez studenta/doktoranta okres, jednak nie dłużej niż do końca danego roku akademickiego.
  6. Decyzję w sprawie przyznania usługi transportowej podejmuje Z-ca Dyrektora UOWiRO w terminie 5 dni od złożenia wniosku przez studenta/doktoranta.
  7. Z-ca Dyrektora UOWiRO może przychylić się do wniosku w całości lub w części, bądź odmówić wsparcia.
  8. W przypadku naruszenia postanowień niniejszego regulaminu Z-ca Dyrektora UOWiRO może czasowo zawiesić lub odmówić udzielania wsparcia studentowi/doktorantowi.
  9. Decyzja dotycząca przyznania, odmowy lub zawieszenia wsparcia przekazywana jest studentowi/doktorantowi na uniwersytecki adres e-mail.
  10. Od decyzji w sprawie przydzielenia, odmowy lub zawieszenia wsparcia studentowi/doktorantowi przysługuje odwołanie do Prorektora ds. Studenckich.

 §4

 Osoba korzystająca usług transportowych:

  1. jest zobowiązana do punktualnego oczekiwania na transport we wcześniej ustalonym miejscu. Kierowca może oczekiwać na studenta/doktoranta maksymalnie 5 minut. Po upływie tego czasu kurs uważa się za odwołany;
  2. ma prawo do odwołania zaplanowanego przejazdu, pod warunkiem, że zgłoszenie nastąpi minimum 2 godziny przed jego planowaną realizacją;
  3. ma prawo do zgłoszenia dodatkowego przejazdu związanego z tokiem studiów. Warunkiem jego realizacji jest konieczność zgłoszenia nie później niż 2 dni przed planowanym wyjazdem. Decyzję w sprawie udzielenia zgody na dodatkowy przejazd podejmuje Z-ca Dyrektora UOWiRO.

 §5

 Student/doktorant traci prawo do korzystania z usług transportowych w przypadku:

  1. utraty statusu studenta/doktoranta z powodu skreślenia, ukończenia lub rezygnacji ze studiów,
  2. rezygnacji z oferowanego wsparcia,
  3. rozpoczęcia długoterminowego urlopu udzielonego na podstawie regulaminu studiów,
  4. rażącego naruszenia postanowień niniejszego regulaminu.
  5. W przypadku rezygnacji z korzystania z usług transportowych, student/doktorant powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami.
  6. Trzykrotne naruszenie przez studenta zasad niniejszego Regulaminu lub korzystanie z transportu do celów innych niż wynikających z toku studiów powoduje czasowe zawieszenie lub utratę możliwości korzystania z usług transportowych.

MZK- przejazd środkami komunikacji miejskiej w Toruniu

W Toruniu osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz ich opiekunowie, a także osoby niewidome oraz ich opiekunowie są uprawnione do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Dokumentem uprawniającym do skorzystania z bezpłatnych przejazdów jest jeden z niżej wymienionych dokumentów wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość osoby uprawnionej:

  • legitymacja z wpisem właściwego organu o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub oryginał orzeczenia/ kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez organ wydający,
  • oryginał/ kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez organ wydający orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji albo niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez właściwe organy,
  • legitymacja wydana przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (obowiązkowy stopień niepełnosprawności) - oryginał orzeczenia/ odpis orzeczenia/ kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez organ wydający, potwierdzające znaczny stopień niepełnosprawności

Zwolnienia i ulgi MZK

W Toruniu kursują w większości autobusy i tramwaje niskopodłogowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojazdy wysokopodłogowe są odpowiednio oznaczone na rozkładach jazdy określonych linii komunikacji miejskiej.

Rozkład jazdy MZK

 <<<powrót

Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami