Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami

Asystenci dydaktyczni

Studenci, których charakter niepełnosprawności może powodować trudności w wywiązywaniu się z obowiązków akademickich mogą wnioskować o przydzielenie asystenta.

Do zadań asystenta dydaktycznego należy wsparcie studenta w czynnościach związanych z kształceniem na Uczelni, polegająca w szczególności na:

  • sporządzaniu notatek na zajęciach,
  • przygotowywaniu materiałów dydaktycznych w alternatywnej formie,
  • pomocy w sprawach organizacyjnych związanych z tokiem studiów;
  • pomocy w przemieszczaniu się po budynkach Uczelni lub pomiędzy nimi itp.

Zakres i formy wsparcia przez asystenta jest za każdym razem indywidualnie ustalany ze studentem. Pomoc asystenta jest bezpłatna.

Wniosek_o_przydzielenie_asystenta (DOC, 21KB)

Regulamin korzystania ze wsparcia asystenta dydaktycznego

§1

Regulamin określa warunki korzystania z usług Asystenta dydaktycznego świadczonych studentom i doktorantom ze szczególnymi potrzebami przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, zwany dalej „Uczelnią”

§2

  1. Do bezpłatnego korzystania z usług asystenta dydaktycznego zapewnianych przez Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uprawnieni są studenci i doktoranci, których szczególne potrzeby uniemożliwiają im lub znacznie utrudniają samodzielnie wykonanie czynności związanych z procesem dydaktycznym wynikającym z programu studiów.
  2. Osoby ze szczególnymi potrzebami korzysta z pomocy asystenta dydaktycznego w celu wyrównania szans na Uczelni.

 §3

Wsparcie asystenta dydaktycznego może dotyczyć następujących czynności:

  • pomoc w przemieszczaniu się po budynku lub kampusie;
  • pomoc w notowaniu na zajęciach;
  • pomoc w korzystaniu z biblioteki;
  • zapoznaniu studenta z organizacją przestrzenną miejsc, w których odbywają się zajęcia;
  • adaptacja materiałów dydaktycznych np. do formy cyfrowej;
  • pomoc w sprawach organizacyjnych związanych z tokiem studiów;
  • innych zadań, które są indywidualnie dobrane do potrzeb studenta.

 §4

Asystent dydaktyczny nie świadczy pomocy:

  • w czynnościach, które student/doktorant może samodzielnie wykonać;
  • w sporządzeniu notatek podczas nieobecności studenta/doktoranta na zajęciach*;
  • w czynnościach, które nie wynikają z programu studiów;
  • w czynnościach samoobsługowych.

*W wyjątkowych sytuacjach Z-ca Dyrektora UOWiRO może podjąć decyzję o przydzieleniu asystenta dydaktycznego podczas nieobecności studenta na zajęciach. Każdy taki przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

§5

  1. Wsparcie, o którym mowa w §3 może być udzielone wyłącznie na podstawie umotywowanego wniosku studenta/doktoranta, którego wzór stanowi załącznik nr 1.
  2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 student/doktorant zobowiązany jest załączyć (do wglądu) oryginał orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub inne dokumenty świadczące o konieczności zapewnienia wsparcia.
  3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 należy złożyć w siedzibie Zespołu Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami na początku każdego roku akademickiego do dnia 15 października.
  4. Osoby, które nie złożyły wniosku, o którym mowa w ust. 1 w terminie określonym w ust. 3 mogą wystąpić z takim wnioskiem również w trakcie roku akademickiego. Pozytywne rozpatrzenia wniosku będzie w takim przypadku uzależnione od dostępności asystentów dydaktycznych.
  5. W przypadku konieczności obecności asystenta dydaktycznego na zajęciach, student/doktorant zobowiązany jest dostarczyć dodatkowo:
    • aktualny plan zajęć;
    • zgodę dziekana na obecność osób trzecich na zajęciach.
  6. Wsparcie asystenta dydaktycznego przyznawane jest na wnioskowany przez studenta/doktoranta okres, jednak nie dłużej niż do końca danego roku akademickiego.
  7. Decyzję w sprawie udzielenia wsparcia podejmuje Z-ca Dyrektora UOWiRO w terminie 5 dni od złożenia wniosku przez studenta/doktoranta.
  8. Z-ca Dyrektora UOWiRO może przychylić się do wniosku w całości lub w części, bądź odmówić wsparcia.
  9. W przypadku naruszenia postanowień niniejszego regulaminu Z-ca Dyrektora UOWiRO może czasowo zawiesić lub odmówić udzielania wsparcia studentowi/doktorantowi.
  10. Decyzja dotycząca przyznania, odmowy lub zawieszenia wsparcia przekazywana jest studentowi/doktorantowi na uniwersytecki adres e-mail.
  11. Czas pracy przydzielonego asystenta dydaktycznego uzależniony jest od możliwości udzielenia takiego wsparcia wszystkim wnioskującym studentom/doktorantom Uczelni.
  12. Od decyzji w sprawie przydzielenia, odmowy lub zawieszenia wsparcia studentowi/doktorantowi przysługuje odwołanie do Prorektora ds. Studenckich.

§6

  1. Student/doktorant ma obowiązek poinformowania asystenta dydaktycznego z odpowiednim wyprzedzeniem o wszelkich zmianach w planie zajęć, odwołaniu planowych zajęć, przeniesienia zajęć do innej sali/budynku itp., aby zapewnić asystentowi dydaktycznemu możliwość udzielenia wsparcia.
  2. W przypadku, gdy student/doktorant z jakiegokolwiek powodu nie może pojawić się w uzgodnionym z asystentem miejscu lub terminie, ma on obowiązek poinformowania o tym fakcie asystenta minimum 1 dzień wcześniej.
  3. Niedopełnienie przez studenta/doktoranta obowiązków określonych w ust. 1 i 2 może skutkować czasowym zawieszeniem lub odmową udzielenia wsparcia.
  4. Student/doktorant, który w ramach udzielanego wsparcia otrzymuje materiały przygotowane przez asystenta dydaktycznego (notatki, adaptacje do formy cyfrowej itp.) zobowiązany jest do korzystania z nich wyłącznie na własne potrzeby. Niedopuszczalne jest przekazywanie ww. materiałów osobom trzecim.

 §7

  1. Student/doktorant we wniosku może podać dane osoby, która będzie pełniła funkcje asystenta dydaktycznego. W przypadku braku takich danych, asystent dydaktyczny zostanie przydzielony przez Zespół ds. Studentów Niepełnosprawnych.
  2. Asystentem dydaktycznym może zostać osoba, która jest:
    • studentem UMK,
    • doktorantem UMK,
    • pracownikiem UMK.

 §8

Student/doktorant traci prawo do wsparcia asystenta dydaktycznego w przypadku:

  1. utraty statusu studenta/doktoranta z powodu skreślenia, ukończenia lub rezygnacji ze studiów,
  2. rezygnacji z oferowanego wsparcia,
  3. rozpoczęcia długoterminowego urlopu udzielonego na podstawie regulaminu studiów,
  4. rażącego naruszenia postanowień niniejszego regulaminu.

<<<powrót

Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami