Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami

Aktualności

05.07.2024

Prośba o wypełnienie ankiety

w ramach międzynarodowego projektu „Turystyka dostępna dla wszystkich w krajach V4“ – „Application of the principles of inclusion in tourism in V4 countries”, badającego dostępność oferty turystycznej dla osób z niepełnosprawnościami, osób ze specjalnymi potrzebami i seniorów zwracamy się z prośbą o wypełnienie poniższej ankiety, której celem jest poznanie Państwa opinii i potrzeb w tym zakresie.
Badanie jest anonimowe, a wyniki zostaną wykorzystane tylko dla potrzeb realizacji powyższego projektu.

Link do ankiety

Z góry dziękujemy za poświęcony czas!

dr hab. Zygmunt Kruczek, prof. AWF

Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie


04.07.2024

Poradnik wrażliwej komunikacji

Z radością i satysfakcją pragniemy poinformować Państwa o zakończeniu prac nad drugim wydaniem naszej publikacji pn. "Poradnik wrażliwej komunikacji, czyli jak komunikować się
z osobami z niepełnosprawnościami i trudnościami w obszarze zdrowia psychicznego" przygotowanej pod redakcją Pani dr Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy.

Pierwsze wydanie poradnika zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez społeczność naszego Uniwersytetu. Dostrzegliśmy jednocześnie, jak ważna i potrzebna była to inicjatywa. Wiele  pozytywnych opinii napłynęło również z różnych środowisk nie związanych z Uczelnią. Pojawiły się też głosy krytyczne, które wzięliśmy pod uwagę przygotowując drugie wydanie poradnika.

Mamy nadzieję, że nowa publikacja spotka się z równie ciepłym przyjęciem z Państwa strony. Poradnik można pobrać z naszej strony internetowej. W najbliższych tygodniach będzie również dostępna wersja drukowana.  

Pobierz poradnik (.pdf, 497KB)


14.06.2024

Relacja z IMP w Bocci

Serdecznie zapraszamy na relacje z Integracyjnych Mistrzostw Polski w Bocii. Chcesz dołączyć do reprezentacji UMK? Skontaktuj się z nami (mikolaj.piekut@umk.pl)

Relacja z Mistrzostw


11.06.2024

Koło Naukowe zaprasza na kolejne spotkanie integracyjne

Koło Naukowe Młodych Pedagożek i Pedagogów Specjalnych UMK serdecznie zaprasza osoby w spektrum autyzmu na kolejne spotkanie integracyjne. Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek 13 czerwca w godzinach 14:00- 18:00, w świetlicy w UCS na ulicy Gagarina 35.

Możesz zabrać ze sobą ulubione przekąski, napoje (na miejscu będzie możliwość zaparzenia herbaty) oraz ulubione gry planszowe.

Będzie nam miło, jeżeli chęć uczestnictwa potwierdzisz poprzez facebook Koła Naukowego.

W razie pytań skontaktuj się z Panią Kasią Gruszecką pisząc maila na adres: 313708@stud.umk.pl lub kasia.gruszecka.02@wp.pl lub przez facebook https://www.facebook.com/kasiagruszecka02/

Serdecznie zapraszamy


10.06.2024

Zaproszenie na kolejne spotkanie online z cyklu “Kariera na TAK”

Fundacja "TAKpełnosprawni" zaprasza na kolejne spotkanie online z cyklu “Kariera na TAK”,
skierowane do osób, które mimo niepełnosprawności chcą się rozwijać i osiągać sukcesy
zawodowe.
Tym razem opowiemy o pracy na recepcji w ISS Polska, lidera w zakresie tworzenia przyjaznych miejsc pracy i kompleksowego zarządzania obiektami.
Kiedy: 13 czerwca 2024 (czwartek), godz. 13:00. Spotkanie potrwa 90 minut
Koszt: bezpłatnie (0 zł)
Zapisy: https://bit.ly/kariera-na-TAK_13_06

Serdecznie zapraszamy

więcej o spotkaniu (pdf, 64KB)>>>


03.06.2024

"Powiem TAK" - II edycja konferencji krakowskiego licealisty

8 czerwca w hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport odbędzie się II edycja konferencji poświęconej obaleniu mitów związanych z niepełnosprawnością. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Juliusz Zgliński – uczeń liceum, działacz na rzecz równości, który sam zmaga się z niepełnosprawnością ruchową.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

więcej o konferencji "Powiem TAK">>>


29.05.2024

Międzynarodowy znak - "Pomóż mi"

Przyłączamy się do ogólnoświatowej akcji „Niemy znak – pomóż mi”. Znak „Pomóż mi” jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. To prosty gest ręką, którego można dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie, czy też podczas rozmowy video. Informuje on o tym, że jesteśmy osobą doznającą przemocy. Znak ,,POMÓŻ MI”, to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie. 

Jeśli zobaczysz taki znak, zachowaj się naturalnie, i dyskretnie zadzwoń pod numer alarmowy 112. Jeśli to tylko możliwe, nie trać z oczu osoby, która w ten sposób prosi o pomoc.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, pokaż dyskretnie znak "Pomóż mi":

  1. Pokaż otwartą dłoń.
  2. Zegnij kciuk do wnętrza dłoni.
  3. Zegnij palce na kciuku (w pięść).

Pomóż mi - jak wykonać znak: 1. Pokaż otwartą dłoń. 2. Zegnij kciuk do środka dłoni. 3. Zegnij palce na kciuk (w pięść)..

więcej o kampanii>>>


27.05.2024

IMP w Bocci

Za nami kolejne Integracyjne Mistrzostwa Polski w Bocci. Naszą Uczelnię reprezentowały dwie drużyny. Na 100 zawodników i 25 drużyn, nasze drużyny zdobyły 4 i 10 miejsce, natomiast Maciej Szymański zdobył indywidualnie srebro, a Weronika Galant zdobyła 4 miejsce!!! Gratulujemy!!!!

IMP galeria zdjęć>>>


20.05.2024

Pomóż nam zbadać dostępność kampusu UMK!

Stwórz z nami mapę barier na terenie kampusu, przez które doświadczasz różnych przeszkód. Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie? Przyjdź 21 maja o godz. 10:45 do sali AB 1.09 Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1).

więcej o projekcie (pdf, 571KB)>>>


07.05.2024

Program „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”

Informujemy, iż osoby z niepełnosprawnością zamieszkujące na terenie województwa mazowieckiego mogą skorzystać z programu pn.: „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. Przedmiotem programu jest ułatwienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, poprzez możliwość skorzystania z ich oferty za preferencyjną cenę biletu, tj. 1 zł brutto za osobę z niepełnosprawnościami i 1 zł brutto za towarzyszącego jej opiekuna.

więcej o programie >>>


06.05.2024

Prośba o wypełnienie ankiety

Szanowni Państwo, uprzejmie proszę osoby słabosłyszące o wypełnienie tej ankiety. Na co dzień - już od 20 lat - uczę języka angielskiego osoby niesłyszące i słabosłyszące. Piszę też o tym książki i artykuły, aby uczyć innych nauczycieli. Dzisiaj proszę o wypełnienie ankiety, która pomoże lepiej poznać osoby słabosłyszące i lepiej razem z nimi uczyć się. 

Link do ankiety: https://forms.gle/KXecE3KGfWnJJvrv5

Proszę o odesłanie wypełnionej ankiety do 20 maja 2024. Dziękuję za czas przeznaczony na wypełnienie tej ankiety. W razie pytań proszę o kontakt: ewadom@kul.pl

Ewa Domagała-Zyśk


29.04.2024

PFRON - Dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu

W imieniu PFRON zachęcamy do skorzystania na nowych zasadach z dofinansowania do wynajmu mieszkania lub domu w ramach programu "Mieszkanie dla Absolwenta". Program skierowany jest do absolwentów wszystkich typów szkół podstawowych, ponadpodstawowych lub szkoły wyższej, ukończonej w okresie 36 miesięcy przed dniem złożenia wniosku 

więcej o programie>>>


24.04.2024

Warsztaty żeglarskie - "Żeglujże, żeglarzu całą nockę po morzu..."

W imieniu Fundacji FIRR zachęcamy do zapisów na bezpłatne warsztaty żeglarskie dofinansowane ze środków PFRON, organizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa.

więcej o warsztatach>>>


19.04.2024

MBank - spotkanie online z cyklu “Kariera na TAK!

W imieniu Fundacji "TAKpelnosprawni" zapraszamy na kolejne spotkanie online z cyklu “Kariera na TAK!" skierowane do osób z niepełnosprawnościami, które chcą rozwijać się i osiągać sukcesy zawodowe.

Weź udział w spotkaniu, a dowiesz się wszystkiego o pracy w contact center w mBank Polska który od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości.
Spotkanie online odbędzie się 26 kwietnia o godz. 10.00.

09.04.2024

Zrozumieć pamięć: Między reportażem a nauką

European Network Remembrance and Solidarity zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu "Zrozumieć Pamięć". Wydarzenie odbędzie się w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa) z transmisją online. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. 

więcej>>>


02.04.2024

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu odbywa się wiele akcji i inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny. 

Jedną z symbolicznych akcji tego dnia jest podświetlanie budynków na niebiesko i różowo, tak aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę ważną kwestię. Róż i niebieski mają pokazać, że autyzm nie ma płci, a w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wspieramy wszystkich jednakowo.

Zapraszamy do Galerii Copernicus, gdzie Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem zorganizowało wystawę oraz specjalne wydarzenie poświęcone zwiększaniu świadomości dotyczącej autyzmu.

Więcej o wydarzeniu w Galerii Copernicus>>>


26.03.2024

I Forum szkoleniowo-naukowe „Sport, rekreacja i turystyka dla każdego - sprawni w niepełnosprawności”

Serdecznie zapraszamy na I Forum szkoleniowo-naukowe „Sport, rekreacja i turystyka dla każdego - sprawni w niepełnosprawności”, które odbędzie się w dniach 22-23 czerwca 2024 roku w Poznaniu. 

Program forum (pdf, 264KB)>>>


 22.03.2024

Aktywny samorząd

Przypominamy, iż od 1 marca można składać wnioski do PFRON w ramach programu "Aktywny Samorząd". Wnioski o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej w systemie SOW (https://sow.pfron.org.pl/).

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wypełnianiu wniosku zgłoś się do nas.

więcej o aktywnym samorządzie>>>


15.03.2024

Toruń przyjazny osobom z autyzmem - "Kino przyjazne sensorycznie"

Informujemy, że w ramach akcji "Kino przyjazne sensorycznie" raz w miesiącu osoby z autyzmem w Cinema City mogą oglądać filmy prezentowane w warunkach przyjaznych sensorycznie. Dodatkowo w każdym kinie Cinema City w Polsce można zamówić pokaz przyjazny sensorycznie dla zorganizowanej grupy.

>>>Więcej o akcji


15.03.2024

Toruń przyjazny osobom z autyzmem - "Zakupy przyjazne osobom z autyzmem"

informujemy, że w każdy wtorek w godz. 15:00 - 17:00 na terenie Centrum Handlowego Atrium Copernicus i hipermarketu Auchan w ramach akcji „Zakupy przyjazne osobom z autyzmem” wprowadzono przyjazne warunki do zakupów.  W tym czasie na terenie tych sklepów zostanie przyciemnione oświetlenie, wyłączona zostanie głośna muzyka i komunikaty, zminimalizowany będzie marketing zapachowy.


04.03.2024

Wsparcie pod nowym adresem

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego otworzył swoją nową siedzibę w budynku przy ul. Reja 25. Symboliczna uroczystość, która odbyła się 29 lutego, była okazją do spotkania w gronie inicjatorów powstania Ośrodka

Relacja z uroczystości


26.02.2024

Prośba o wypełnienie ankiety

zapraszamy do wypełnienia kwestionariusza dotyczącego korzystania z Portalu Informacyjnego UMK (https://portal.umk.pl/). Badanie jest anonimowe, a jego zbiorcze wyniki zostaną wykorzystanie wyłącznie w celach badawczych i projektowych, a więc posłużą m.in. do wdrożenia modyfikacji w zawartości merytorycznej i organizacyjnej portalu.
Ankieta dostępna jest na stronie: https://ankiety.umk.pl/v3/index.php/957556?lang=pl
Z góry serdecznie dziękujemy za udział w badaniu.

Zespół Analityczny ds. UX i AI Portalu Informacyjnego UMK
Magdalena Cyrklaff-Gorczyca i Paweł Marzec


20.02.2024

Prośba o wypełnienie ankiety

Jestem studentem Pracy Socjalnej II Roku II Stopnia w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzę badania na temat „Funkcjonowanie w roli studentów osób z niepełnosprawnością słuchową, ruchową i wzrokową.”
Zwracam się z ogromną prośbą o wypełnienie mojej ankiety.
Poniżej dodaje link do mojej ankiety:
Z poważaniem,
Daniel Zając

22.01.2024

Poradnik wrażliwej komunikacji

Na Portalu UMK ukazała się rozmowa z dr Magdaleną Cyrklaff-Gorczycą z Katedry Badań Przestrzeni Informacyjnej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych, psycholożką współpracującą z Uniwersyteckim Ośrodkiem Wsparcia i Rozwoju Osobistego oraz redaktorką wydanego przez UMK poradnika "Jak komunikować się z osobami z niepełnosprawnościami i problemami sfery psychicznej".

Zapoznaj się z artykułem>>>


19.12.2023

Wsparcie psychiatryczne

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w trosce o dobrostan psychiczny społeczności akademickiej podjął od 1 stycznia 2024 roku współpracę z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej REMEDIS sp. z  o. o., w ramach której oferuje Państwu bezpłatne konsultacje psychiatryczne.

Osoby, które chciałyby skorzystać z konsultacji psychiatrycznej mogą już umawiać się na wizytę. Sposób rejestracji opisany jest w poniższym regulaminie.

wsparcie psychiatryczne szczegóły>>>


13.12.2023

Wizyta studyjna w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

W dniu 13.12.2013 pracownicy Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego przebywali z wizytą studyjną w UWM w Olsztynie. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń w zakresie wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami na uczelni.

 Szczegóły wizyty studyjnej>>>


11.12.2023

Kujawsko-Pomorskie Mistrzostwa w Boccia

W niedzielę 10.12.2023 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa w Boccia. Dziękujemy za wspaniałą i prawdziwie sportową atmosferę.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z wydarzenia


04.12.2023

Informujemy, że rzecznik akademicki UMK dr Bartłomiej Chludziński został wpisany na listę mediatorów prowadzoną przez Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tym samym dr B. Chludziński jest mediatorem w postępowaniach w sprawach skarg na brak dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej podmiotu publicznego. Postępowania skargowe prowadzone są na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

22.11.2023

Migaj z nami!

Zespół ds. Studentów Niepełnosprawnych oraz CODA BEATA GŁUCHOWICZ-MARCINKOWSKA serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych pracowników, studentów i doktorantów UMK na szkolenie z Polskiego Języka Migowego. 

PJM dla studentów i doktorantów

PJM dla pracowników


16.11.2023

Zajęcia otwarte w Bocci 

Serdecznie zapraszamy na zajęcia otwarte prezentujące dyscyplinę Boccię. 

Zajęcia pokazowe odbędą się w Uniwersyteckim Centrum Sportowym (UCS UMK, Toruń, ul. Świętego Józefa 17) w dniach:

  • 20 listopada 2023 w godzinach 14:15- 15:45 (budynek UCS 1)
  • 22 listopada 2023 w godzinach 14:15- 15:45 (budynek UCS 2)

Zapoznaj się z zasadami gry Boccia

Osoby aktywnie uczestniczące w zajęciach będą miały możliwość reprezentowania UMK w Akademickich Mistrzostwach województwa w Bocci (które odbędą się w Toruniu w dniu 10 grudnia 2023) oraz w Akademickich Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS w Zielonej Górze.

Pamiętaj aby zabrać obuwie sportowe na zmianę oraz wygodny strój sportowy!!

Serdecznie zapraszamy 

Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami


27.10.2023

UWAGA! Stypendia dla osób z niepełnosprawnością

Przypominamy, że stypendia dla osób niepełnosprawnych są przyznawane od miesiąca złożenia wniosku. Stypendium od miesiąca października będzie przyznane tylko na wnioski złożone do końca października. Zarejestrowanie wniosku w systemie USOSweb jest niewystarczające. Wnioski trzeba złożyć w formie papierowej:

- studenci kampusu toruńskiego – w siedzibie Komisji Stypendialnej (ul. Gagarina 11, rektorat, DRiSS, pok. 408, IV piętro) lub w Zespole ds. Studentów Niepełnosprawnych (DS 11, ul. Gagarina 33);

- studenci Collegium Medicum – w siedzibie Komisji Stypendialnej CM (ul. Jagiellońska 13, DRiSS CM, budynek A pok. 1.9, I piętro).

Wniosek można też wysłać pocztą (liczy się data stempla pocztowego).

Komisja Stypendialna 


24.07.2023

Przewodnik dla studentów

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem dla studentów. Przewodnik skierowany jest do studentów ze szczególnymi potrzebami, którzy rozpoczynają lub planują studia na naszej uczelni. Mamy nadzieję, że pozwoli on lepiej odnaleźć się Wam na naszej uczelni.

02.04.2023

Zwiedzanie Biblioteki Narodowej  w Warszawie

Biblioteka Narodowa w Warszawie zachęca do udziału w edukacyjnym programie zwiedzania biblioteki. Program zwiedzania jest dostosowany do potrzeb osób głuchych, niewidomych i słabowidzących. Czas zwiedzania wynosi około 1 godz. 30 min.
Zgłoszenia można przesyłać na adres Pani Agnieszki Głowackiej (a.glowacka@bn.org.pl)

01.03.2023

Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa informuje, że udostępniła Kolekcję „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” z cyfrowymi kopiami rękopisów, z dodanym formatem dostępnym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Zapraszamy do skorzystania z kolekcji.
więcej>>>

22.09.2022

Zajęcia sportowe dla studentów z problemami zdrowotnymi

Studentów, którzy nie są zobowiązani do uczestniczenia w zajęciach w-f w bieżącym roku akademickim, a chcieliby poprawić swoją kondycję fizyczną zachęcamy do zapisania się na dostosowane zajęcia sportowe.

 09.06.2022

Jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym?

Polski Związek Niewidomych zachęca do zapoznania się z poradnikiem "Jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym?". Poradnik udostępniony jest na prawach wolnej licencji.

więcej>>>


07-11-2021

 Profilaktyka nowotworów szyjki macicy, piersi i jąder

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA - Poland Oddział Bydgoszcz zapraszają do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi dotyczącymi profilaktyki szyjki macicy, piersi i jąder.

więcej>>>


07-12-2020

Bezpłatne porady psychiatryczne i psychologiczne

Zapraszamy także do korzystania z bezpłatnych konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych.

więcej>>>


Archiwum ogłoszeń

Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami