Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami

Aktualności

UWAGA!!! Zmiana lokalizacji i nazwy

od 8 listopada nasze biuro znajduje się przy ulicy Reja 25 (wejście od strony ulicy Fałata). 


26.02.2024

Prośba o wypełnienie ankiety

zapraszamy do wypełnienia kwestionariusza dotyczącego korzystania z Portalu Informacyjnego UMK (https://portal.umk.pl). Badanie jest anonimowe, a jego zbiorcze wyniki zostaną wykorzystanie wyłącznie w celach badawczych i projektowych, a więc posłużą m.in. do wdrożenia modyfikacji w zawartości merytorycznej i organizacyjnej portalu.
Ankieta dostępna jest na stronie: https://ankiety.umk.pl/v3/index.php/957556?lang=pl
Z góry serdecznie dziękujemy za udział w badaniu.

Zespół Analityczny ds. UX i AI Portalu Informacyjnego UMK
Magdalena Cyrklaff-Gorczyca i Paweł Marzec


 20.02.2024

Aktywny samorząd

Przypominamy, iż od 1 marca można składać wnioski do PFRON w ramach programu "Aktywny Samorząd". Wnioski o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej w systemie SOW (https://sow.pfron.org.pl/).

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wypełnianiu wniosku zgłoś się do nas.

więcej o aktywnym samorządzie>>>


 

20.02.2024

Prośba o wypełnienie ankiety

Jestem studentem Pracy Socjalnej II Roku II Stopnia w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzę badania na temat „Funkcjonowanie w roli studentów osób z niepełnosprawnością słuchową, ruchową i wzrokową.”
Zwracam się z ogromną prośbą o wypełnienie mojej ankiety.
Poniżej dodaje link do mojej ankiety:
Z poważaniem,
Daniel Zając

05.02.2024

Zrozumieć pamięć: Między reportażem a nauką

European Network Remembrance and Solidarity zaprasza na Trzecie spotkanie z cyklu "Zrozumieć Pamięć". Wydarzenie odbędzie się w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa) z transmisją online. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. 

więcej>>>


25.01.2024

Zaproszenie na cykl szkoleń "Dobry start!"

Zespół Biura Karier UMK zaprasza wszystkich studentów i absolwentów do wzięcia udziału w nowym cyklu szkoleń "Dobry start"! Szkolenia odbywają się online.

Szkolenia "Dobry start"! >>>


22.01.2024

Poradnik wrażliwej komunikacji

Na Portalu UMK ukazała się rozmowa z dr Magdaleną Cyrklaff-Gorczycą z Katedry Badań Przestrzeni Informacyjnej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych, psycholożką współpracującą z Uniwersyteckim Ośrodkiem Wsparcia i Rozwoju Osobistego oraz redaktorką wydanego przez UMK poradnika "Jak komunikować się z osobami z niepełnosprawnościami i problemami sfery psychicznej".

Zapoznaj się z artykułem>>>


20.12.2023

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS BOWLING i BILARD

Serdecznie zapraszamy na Integracyjne Mistrzostwa Polski Akademickiego Związku Sportowego w bowlingu i bilardzie. Zawody odbędą się w terminie 12-14 stycznia  2024 r. Na imprezę sportową z udziałem pełnoletnich uczestników z niepełnosprawnościami z całej Polski można zgłaszać się do 22 grudnia, 2023 -. do godziny 12:00. Zapraszamy do wzięcia udziału w zawodach.

Link do zgłoszeń

https://imp.azs.pl/zgloszenia-formularz/

Informacji organizacyjnych udziela Mikołaj Piekut  mikolaj.piekut@umk.pl

Więcej szczegółów


19.12.2023

Wsparcie psychiatryczne

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w trosce o dobrostan psychiczny społeczności akademickiej podjął od 1 stycznia 2024 roku współpracę z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej REMEDIS sp. z  o. o., w ramach której oferuje Państwu bezpłatne konsultacje psychiatryczne.

Osoby, które chciałyby skorzystać z konsultacji psychiatrycznej mogą już umawiać się na wizytę. Sposób rejestracji opisany jest w poniższym regulaminie.

wsparcie psychiatryczne szczegóły>>>


13.12.2023

Wizyta studyjna w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

W dniu 13.12.2013 pracownicy Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego przebywali z wizytą studyjną w UWM w Olsztynie. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń w zakresie wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami na uczelni.

 Szczegóły wizyty studyjnej>>>


11.12.2023

Webinar pt. "Komunikacja z osobą z zaburzeniem psychicznym w środowisku akademickim"

Serdecznie zapraszamy na webinar "Komunikacja z osobą z zaburzeniem psychicznym w środowisku akademickim". Szkolenie odbędzie się 12 grudnia 2023 o godzinie 12:00-14:00.

Link do wydarzenia


11.12.2023

Kujawsko-Pomorskie Mistrzostwa w Boccia

W niedzielę 10.12.2023 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa w Boccia. Dziękujemy za wspaniałą i prawdziwie sportową atmosferę.
 

Zapraszamy do oglądania zdjęć z wydarzenia


04.12.2023

Informujemy, że rzecznik akademicki UMK dr Bartłomiej Chludziński został wpisany na listę mediatorów prowadzoną przez Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tym samym dr B. Chludziński jest mediatorem w postępowaniach w sprawach skarg na brak dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej podmiotu publicznego. Postępowania skargowe prowadzone są na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

01.12.2023

Neuroróżnorodne Andrzejki

Koło Naukowe Młodych Pedagożek i Pedagogów Specjalnych UMK w Toruniu zaprasza studentów i studentki na spotkanie, które odbędzie się 1 grudnia (piątek) o godzinie 17:00 w świetlicy UCS przy ul. Jurija Gagarina 35. Tematem przewodnim będą andrzejki.
Gwarantujemy świetną atmosferę.
Celem spotkania jest integracja oraz rozwinięcie samopomocy studenckiej.
Do zobaczenia!

22.11.2023

Migaj z nami!

Zespół ds. Studentów Niepełnosprawnych oraz CODA BEATA GŁUCHOWICZ-MARCINKOWSKA serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych pracowników, studentów i doktorantów UMK na szkolenie z Polskiego Języka Migowego. 

PJM dla studentów i doktorantów

PJM dla pracowników


16.11.2023

Zajęcia otwarte w Bocci 

Serdecznie zapraszamy na zajęcia otwarte prezentujące dyscyplinę Boccię. 

Zajęcia pokazowe odbędą się w Uniwersyteckim Centrum Sportowym (UCS UMK, Toruń, ul. Świętego Józefa 17) w dniach:

  • 20 listopada 2023 w godzinach 14:15- 15:45 (budynek UCS 1)
  • 22 listopada 2023 w godzinach 14:15- 15:45 (budynek UCS 2)

Zapoznaj się z zasadami gry Boccia

Osoby aktywnie uczestniczące w zajęciach będą miały możliwość reprezentowania UMK w Akademickich Mistrzostwach województwa w Bocci (które odbędą się w Toruniu w dniu 10 grudnia 2023) oraz w Akademickich Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS w Zielonej Górze.

Pamiętaj aby zabrać obuwie sportowe na zmianę oraz wygodny strój sportowy!!

Serdecznie zapraszamy 

Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami


16.11.2023

Komunikacja z osobą z zaburzeniem psychicznym w środowisku akademickim

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego serdecznie zaprasza na kolejne szkolenie pn.: "Komunikacja z osobą z zaburzeniem psychicznym w środowisku akademickim".  Szkolenie odbędzie się na platformie MSTeams dnia 30 listopada br., o godz. 10:00-12:00 oraz 12 grudnia w godzinach 12:00-14:00.

Szkolenie poprowadzą psycholożki prowadzące na naszej Uczelni konsultacje psychologiczne: dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca i mgr Barbara Lorek.

Link do szkolenia

Serdecznie zapraszamy


16.11.2023

Badanie dostępności transportu publicznego w Toruniu - program IMPETUS 4 Citizen Science

Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością lub znasz potrzeby osób z niepełnosprawnościami podziel się swoją opinią na temat dostępności i komfortu korzystania z transportu publicznego w Toruniu. Wyniki przeprowadzonego badania zostaną przekazane Miejskiemu Zakładowi Komunikacji Publicznej.

Badanie jest realizowane przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju i zespół badaczy z UrbanLab Toruń UMK w ramach programu IMPETUS 4 Citizen Science.

Link do projektu

Link do ankiety


 09.11.2023

Szkolenia z zarządzania projektami w metodyce AgilePM Foundation

Samorząd Studencki UMK wraz z Fundacją Inspirator organizuje w listopadzie szkolenia z zarządzania projektami w metodyce AgilePM Foundation, które uczą standardów nowoczesnego zarządzania oraz podnoszą wartość osób uczestniczących na rynku pracy.

Ukończenie szkolenia daje możliwość zdobycia prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu AgilePM®Foundation potwierdzającego kompetencje w dziedzinie zarządzania projektami oraz certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje w zakresie zarządzania projektami zgodnego z Polskimi Ramami Kwalifikacji.

Udział w kursie jest bezpłatny. Pierwszeństwo w udziale mają osoby z niepełnosprawnościami.

Więcej szczegółów oraz zapisy


06.11.2023

Kujawsko-pomorskie wsparcie prawniczo-psychologiczne dla osób niepełnosprawnych

Fundacja Moderna wraz z Fundacją Wytwórnia Szans zapraszają do udziału w projekcie: „Kujawsko-pomorskie wsparcie prawniczo-psychologiczne dla osób niepełnosprawnych (pilotaż)”. Celem projektu jest udzielenie bezpłatnego wsparcia prawnego oraz psychologicznego dla minimum 12 osób z niepełnosprawnościami.

Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest przedłożenie formularza zgłoszeniowego oraz skanu orzeczenia o niepełnosprawności lub dokumentu równoważnego.

Projekt realizowany od 15.09.2023 r. do 08.12.2023 r.

 Link do strony projektu


 06.11.2023

Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej dla osób z niepełnosprawnościami

Poznań Biznes Partner, Zakład Ubezpieczeń Społecznych - II Oddział w Poznaniu oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych zapraszają na bezpłatne szkolenie online dla osób z niepełnosprawnościami z zakładania działalności gospodarczej.
Spotkanie odbędzie się online 17 listopada (piątek) w godzinach 10:00-14:00.

Link do szkolenia i harmonogram

Serdecznie zapraszamy


27.10.2023

UWAGA! Stypendia dla osób z niepełnosprawnością

Przypominamy, że stypendia dla osób niepełnosprawnych są przyznawane od miesiąca złożenia wniosku. Stypendium od miesiąca października będzie przyznane tylko na wnioski złożone do końca października. Zarejestrowanie wniosku w systemie USOSweb jest niewystarczające. Wnioski trzeba złożyć w formie papierowej:

- studenci kampusu toruńskiego – w siedzibie Komisji Stypendialnej (ul. Gagarina 11, rektorat, DRiSS, pok. 408, IV piętro) lub w Zespole ds. Studentów Niepełnosprawnych (DS 11, ul. Gagarina 33);

- studenci Collegium Medicum – w siedzibie Komisji Stypendialnej CM (ul. Jagiellońska 13, DRiSS CM, budynek A pok. 1.9, I piętro).

Wniosek można też wysłać pocztą (liczy się data stempla pocztowego).

Komisja Stypendialna


 

23.10.2023

Oferta Remedis - grupa terapeutyczna

Ośrodek Remedis zaprasza od 8 listopada na nowoutworzoną grupę terapeutyczną dla osób w wieku 20-35. Sesje będą refundowane przez NFZ. Cotygodniowy cykl spotkań będzie odbywał się w środy w godz. 14:00-15:00 w gabinecie przy ul. Moniuszki 39 w Toruniu. Udział w grupie poprzedzą wstępne konsultacje.

Zapraszamy do kontaktu z Recepcją Remedis w celu ustalenia terminu wstępnej konsultacji w celu zakwalifikowania do grupy: 56 477 90 11, 668 476 791, e-mail: pro@remedis.pl"

Serdecznie zapraszamy


23.10.2023

Poradnik dla pracowników - "Jak komunikować się z osobami z niepełnosprawnościami i problemami sfery psychicznej"

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem przygotowanym dla pracowników UMK. Mamy nadzieję, że poradnik ten stanie się realną pomocą w komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami.

Poradnik "Jak komunikować się" (pdf, 400KB)


20.10.2023

Wnioski o stypendium

Przypominamy, iż po 18 października 2023 r. wnioski o przyznanie stypendium dla osób niepełnosprawnych można złożyć w naszym biurze (DS. 11, ul. Gagarina 33, Toruń, w godzinach 8:00 – 15:00) lub w Rektoracie UMK, ul. Gagarina 11, IV piętro, pokój 408, w godzinach 8:00 – 15:00.

Wnioski mogą być również wysłane pocztą na adres:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
ul. Gagarina 11
87-100 Toruń
Komisja Stypendialna pokój 408

Skontaktuj się z nami, jeżeli potrzebujesz pomocy w wypełnianiu wniosku.
Serdecznie zapraszamy

20.10.2023

Prośba o udział w badaniu

Jestem studentką IV roku pedagogiki specjalnej i przygotowuję się do napisania pracy magisterskiej dotyczącej społecznego odbioru związków interablistycznych, tzn. takich, w których jedna z osób jest osobą z niepełnosprawnością. Moją promotorką jest prof. Ditta Baczała. W związku z tym poszukuję par, które zgodziłyby się wziąć udział w badaniu i chciałby opowiedzieć o swoich doświadczeniach w tym temacie.
Osoby chętne zapraszam do kontaktu na adres: badaniamagisterka2@gmail.com


 11.10.2023

Informujemy, że dzisiaj ruszyły generatory do wypełniania wniosków o stypendium dla osób niepełnosprawnych.

informacje o stypendium>>>


 13.09.2023

Rejestracja na zajęcia w-f

Przypominamy, że od 26 września br. rusza rejestracja na zajęcia w-f. 

W semestrze zimowym 2023/2024 proponujemy w ramach obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego następujące zajęcia dla studentów z orzeczeniem lekarskim:

1. Zajęcia ogólnorozwojowe

2. Boccia

Zajęcia prowadzi pani mgr Anna Wiak.

Zajęcia rozpoczynają się 9 października br.

Rejestracja w-f


17.08.2023

Projekt pn. „Obszar chroniony, obszar dostępny”.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje z parkami narodowymi i krajobrazowymi projekt pn. „Obszar chroniony, obszar dostępny”.

Jednym z elementów projektu jest ocena barier i potrzeb w dostępie do oferty turystycznej. Wyniki ankiety pozwolą na poznanie opinii osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami na temat dostępności parków w Polsce.

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju turystyki dla osób ze szczególnymi potrzebami wypełnij ANKIETĘ.

Zapraszamy!


10.08.2023

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS

Serdecznie zapraszamy na Integracyjne Mistrzostwa Polski Akademickiego Związku Sportowego w kajakarstwie i ergometrze wioślarskim. Zawody odbędą się w terminie 11-13 września 2023 r. Na imprezę sportową z udziałem pełnoletnich uczestników z niepełnosprawnościami z całej Polski można zgłaszać się do 16.08.2023 r. do godziny 23:59. Zapraszamy do wzięcia udziału w zawodach.

 24.07.2023

Przewodnik dla studentów

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem dla studentów. Przewodnik skierowany jest do studentów ze szczególnymi potrzebami, którzy rozpoczynają lub planują studia na naszej uczelni. Mamy nadzieję, że pozwoli on lepiej odnaleźć się Wam na naszej uczelni.

 11.07.2023

Lato z jogą w UCS

Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK zaprasza do udziału w bezpłatnych zajęciach jogi. Ćwiczenia odbywają się w każdą środę o godz. 19:00 przy siłowni zewnętrznej na terenie UCS przy ul. św. Józefa 17.
Zajęcia dla społeczności akademickiej UMK (pracowników, studentów, ale także absolwentów) prowadzi Marcelina Laskiewicz. Każda osoba, chcąca uczestniczyć w zajęciach, powinna mieć ze sobą matę, wygodny strój oraz wodę. W razie niesprzyjającej pogody zajęcia zostaną przeniesione do sali fitness. Na ćwiczenia nie obowiązują zapisy.

Serdecznie zapraszamy


 05.07.2023

Konkurs PFRON dla absolwentów uczelni

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłasza XIX edycję Ogólnopolskiego Konkursu ,,Otwarte Drzwi” na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarze: społecznym, zawodowym lub zdrowotnym. Prace można składać do 20 września 2023 r. Dla autorów najlepszych prac przewidziane są nagrody pieniężne.

informacja o konkursie>>>


 27.06.2023

Tydzień Różnorodności na UMK

Tolerancja, równość i inkluzywność to idee tegorocznego Tygodnia Różnorodności na UMK. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-30 czerwca, a w programie przewidziano szereg spotkań o charakterze naukowym i integracyjnym, których celem jest budowa otwartej, wielokulturowej wspólnoty Uniwersytetu.

Program>>>


 24.05.2023

Ogłoszenie Fundacji Strefa Innowacji

Fundacja Strefa Innowacji serdecznie zaprasza do skorzystania ze wsparcia psychologicznego w ramach projektu „Moje zdrowie psychiczne – moje życie” dla osób z niepełnosprawnościami w związku z negatywnymi konsekwencjami epidemii SARS-CoV-2. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://strefai.org.pl/moje-zdrowie-psychiczne-moje-zycie/


 24.04.2023

YUFE Student Journey - oferta dla osób, które są ciekawe świata.

serdecznie zapraszamy do udziału w YUFE Student Journey. To program, który pozwala na samodzielne wybieranie zajęć oferowanych przez 10 europejskich uniwersytetów online i onsite. Na YUFE Virtual Campus opublikowany jest cały katalog zajęć językowych, akademickich i innych,  w których nasi studenci i studentki mogą uczestniczyć za darmo, nie wychodząc z domu. To wyjątkowa okazja do interakcji z wieloma uczelniami naraz i szansa na wzbogacenie swojego programu o międzynarodowe doświadczenia. Nabór trwa do 26 maja 2023 r. Więcej szczegółów o ofercie znajduje się na stronie https://www.umk.pl/yufe/studia/

Serdecznie zapraszamy


 24.04.2023

Biblioteka Narodowa - otwarte seminarium naukowe online

Biblioteka Narodowa zaprasza do udziału w otwartym seminarium naukowym online z tłumaczeniem na język migowy (PJM). Osobom niewidomym zostaną udostępnione deskrypcje elementów graficznych prezentacji multimedialnych.

Tematyka seminariów:

  • 25 kwietnia 2023, godz. 14:00, dr Mikołaj Banaszkiewicz – Ludwik Słonimski, książki i liberalna kultura polityczna w przedrewolucyjnej Rosji,
  • 9 maja 2023, godz. 14:00, dr Tomasz Szwaciński – Omówienie książki Историческая библиотека в 1920-е–1930-е гг. Сборник документов и материалов, Moskva 2019.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:  a.glowacka@bn.org.pl


 14.04.2023

Zaproszenie na spotkanie w ramach projektu YUFE

W dniach 25-26 kwietnia na UMK odbędzie się spotkanie robocze w ramach projektu YUFE odpowiedzialnej za Equity, Diversity and Inclusivity (Równość, Różnorodność i Inkluzywność). W jego ramach osoby reprezentujące różne uniwersytety będą dzielić się swoimi doświadczeniami, także w sprawie tworzenia bardziej przyjaznego miejsca pracy i nauki dla osób z niepełnosprawnościami. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić na takie spotkanie także osoby studiujące, które mogą się podzielić swoją perspektywą pierwszoosobową. Ta część odbędzie się dnia 26 kwietnia w godzinach 9.30-11.00 w sali konferencyjnej Wydziału Matematyki i Informatyki (ul. Chopina 12/18, Toruń). Spotkanie odbędzie się w języku angielskim, ale istnieje możliwość tłumaczenia na bieżąco.

Szczegółowych informacji udziela Pełnomocniczka do spraw równego traktowania dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK (e-mail: rownosc@umk.pl).

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu.

Program spotkania (pdf, 168KB) 


 12.04.2023

Biblioteka Narodowa - otwarte seminarium naukowe online

Biblioteka Narodowa zaprasza do udziału w otwartym seminarium naukowym online z tłumaczeniem na język migowy (PJM). Osobom niewidomym zostaną udostępnione deskrypcje elementów graficznych prezentacji multimedialnych.

Tematy i terminy spotkań seminarium online

Zgłoszenia do udziału w seminarium prosimy przesyłać na adres: 

m.zejmis@bn.org.pl


 12.04.2023

Prośba o wypełnienie ankiety- Centrum Analiz NZS

Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów zachęca do udziału w badanu, które pozwoli stworzyć kompleksowy raport opisujący funkcjonujący system wsparcia materialnego studentów, a także wskazać najbardziej konieczne do przeprowadzenia zmiany w programach stypendialnych.

link do ankiety>>>


 11.04.2023

Konferencja pt. "Dotknij Trzeciego Wymiaru"

Fundacji Prowadnica, serdecznie zaprasza na konferencję pt. "Dotknij Trzeciego Wymiaru" podczas której zostaną zaprezentowane osiągnięcia fundacji w dziedzinie wykorzystania druku 3D na rzecz osób niewidomych.

Konferencja odbędzie się w piątek, 14 kwietnia o godz. 17:00 na terenie Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracji


 03.04.2023

Jak osoba z ASD odbiera świat?

Serdecznie zapraszamy na warsztaty pn. "Poczuj to, co ja! Jak odbiera świat osoba z ASD?".

Celem  warsztatów jest zapoznanie osób pracujących na naszej uczelni z doświadczeniami osób ze spektrum autyzmu oraz ich funkcjonowaniem m.in. w środowisku akademickim. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu "Asystent studenta z ASD" i odbędą się w dwóch terminach:

  • 19 kwietnia, godz. 8:30 - 10:30;
  • 24 kwietnia, godz. 16:00 - 18:00.

Warsztaty odbędą się w budynku Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, ul. Lwowska 1, w sali 394. Zajęcia poprowadzi mgr Aleksandra Sadowska-Krajewska - psycholog kliniczny, neurologopeda, pedagog specjalny.

Na warsztat obowiązują zapisy.

Link do formularza rejestrującego


 02.04.2023

Zwiedzanie Biblioteki Narodowej  w Warszawie

Biblioteka Narodowa w Warszawie zachęca do udziału w edukacyjnym programie zwiedzania biblioteki. Program zwiedzania jest dostosowany do potrzeb osób głuchych, niewidomych i słabowidzących. Czas zwiedzania wynosi około 1 godz. 30 min.
Zgłoszenia można przesyłać na adres Pani Agnieszki Głowackiej (a.glowacka@bn.org.pl)
 

 29.03.2023

Komunikacja z osobą z zaburzeniem psychicznym w środowisku akademickim

Zespół ds. Studentów Niepełnosprawnych serdecznie zaprasza na kolejne szkolenie pn.: "Komunikacja z osobą z zaburzeniem psychicznym w środowisku akademickim".  Szkolenie odbędzie się na platformie MSTeams dnia 4 kwietnia br., o godz. 10:30-12:30. Szkolenie poprowadzą psycholożki prowadzące na naszej Uczelni konsultacje psychologiczne: dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca i mgr Barbara Lorek.


 14.03.2023

"Kampus UMK bez barier" - zaproszenie do udziału w projekcie Urban Lab

Zespół Urban Lab Toruń działający przy Uniwersyteckim Centrum Doskonałości IMSErt, we współpracy z uniwersyteckim Zespołem ds. Studentów Niepełnosprawnych, serdecznie zaprasza do udziału w spacerach badawczych koncentrujących się na przestrzeni toruńskiego kampusu. Ich celem jest analiza dostępności przestrzennej kampusu pod względem dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Zapraszamy do udziału całą społeczność akademicką. Będzie to okazja do integracji, poznania potrzeb osób z niepełnosprawnościami w zakresie dostępności oraz przyjrzenia się przestrzeni kampusu z perspektyw różnych użytkowników.

Najbliższe spotkanie informacyjne odbędzie się w dniu 20 marca 2023 r. (poniedziałek) o godzinie 16:30 w sali nr 205 na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK przy ulicy Lwowskiej 1 w Toruniu. 

Osoby chętne do udziału prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego:

https://ankiety.umk.pl/v3/index.php/977143?lang=pl

Więcej informacji o idei Urban Lab Toruń znajdą Państwo na naszej stronie na Facebooku.

Stwórzmy kampus bez barier!

Zespół Urban Lab Toruń

urbanlab@umk.pl


 13.03.2023

Prośba studentki UW o wypełnienie ankiety

Studentka Uniwersytetu Wrocławskiego zwraca się z prośbą o wypełnienie ankiety skierowanej do osób z niepełnosprawnościami. Celem ankiety jest przeprowadzenie badań dotyczących wpływu dofinansowań do nauki na poziomie wyższym, a także innych form wsparcia na chęć dalszego kształcenia oraz sytuację tych osób na rynku pracy. Wyniki ankiety posłużą do napisania pracy magisterskiej.


 01.03.2023

Zwiedzanie Biblioteki Narodowej  w Warszawie

Biblioteka Narodowa w Warszawie zachęca do udziału w edukacyjnym programie zwiedzania biblioteki. Program zwiedzania jest dostosowany do potrzeb osób głuchych, niewidomych i słabowidzących. Czas zwiedzania wynosi około 1 godz. 30 min.
Zgłoszenia można przesyłać na adres Pani Agnieszki Głowackiej (a.glowacka@bn.org.pl)

 01.03.2023

Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa informuje, że udostępniła Kolekcję „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” z cyfrowymi kopiami rękopisów, z dodanym formatem dostępnym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Zapraszamy do skorzystania z kolekcji.
więcej>>>

 11.01.2023

Oferta Remedis - grupa terapeutyczna

Ośrodek Remedis otwiera wkrótce grupę terapeutyczną dla osób w wieku 20-35. Sesje będą refundowane przez NFZ. Cotygodniowy cykl spotkań będzie odbywał się w piątki w godz. 10:00-11:30 w gabinecie nr A przy Moniuszki 39 w Toruniu. Termin rozpoczęcia spotkań jest jeszcze ustalany. Prowadzącymi będą: Katarzyna Szynkiewicz (psycholog, psychoterapeuta) i Maria Guzowska (psycholog). Udział w grupie poprzedzą wstępne konsultacje.

Zapraszamy do kontaktu z Recepcją Remedis w celu ustalenia terminu wstępnej konsultacji w celu zakwalifikowania do grupy: 56 477 90 11, 668 476 791, e-mail: pro@remedis.pl"


 11.01.2023

Oferta pracy dla osób niedowidzących

Szukasz pracy? Posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności z symbolem 04-O? Skorzystaj z oferty pracy "Niewidzialnego domu".
 więcej>>>

 29.11.2022

Stawki stypendiów

Ogłoszono stawki stypendiów w roku akademickim 2022/2023

 więcej>>>


 21.11.2022

PFRON - projekt "Mieszkanie dla absolwenta"
  • Chcesz rozpocząć samodzielne i niezależne życie po zakończeniu edukacji?
  • Jesteś pełnoletnim absolwentem, który w ciągu ostatnich 3 lat ukończył naukę?
  • Rozpocząłeś już pracę lub aktualnie jej poszukujesz, nawet poza miejscem swojego zamieszkania?
  • Posiadasz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub posiadasz orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu schorzeń narządu słuchu?

Jeśli tak, poniżej dowiesz się, w jaki sposób PFRON może Ci pomóc w ramach programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla Absolwenta - dofinansowanie do wynajmu mieszkania na okres poszukiwania pracy i rozpoczęcia zatrudnienia.

więcej>>>


 16.11.2022

Tutoring dla studentów Wydziału Humanistycznego

Jesteś studentem Wydziału Humanistycznego? Posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności lub masz specyficzne trudności w uczeniu się?

Chcesz mieć realny wpływ na przebieg procesu edukacji, zaplanować swoją karierę zawodową, która dopasowana będzie do Twoich potrzeb i umiejętności?

Aplikuj do programu tutoringu. 

więcej>>>


 09.11.2022

Zostań testerem nowych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami

Chcesz potestować nowe rozwiązania dla osób poruszających się na wózkach? Zgłoś się jako tester do projektu "Moduł podnośnika do przednich kół wózka inwalidzkiego" lub "Pojazd dla osób z niepełnosprawnościami sterowany z wykorzystaniem kontroli wzrokowej"

 więcej>>>


 08.11.2022

Kurs języka migowego dla pracowników UMK

Zespół ds. Studentów Niepełnosprawnych oraz CODA BEATA GŁUCHOWICZ-MARCINKOWSKA zapraszają wszystkich zainteresowanych pracowników UMK na szkolenie z Polskiego Języka Migowego. Zgłoszenia na szkolenia, które odbędą się w marcu i kwietniu 2023 roku przyjmujemy do 10.12.2022.

więcej>>>


 07.11.2022

Kurs języka migowego dla studentów

Zespół ds. Studentów Niepełnosprawnych oraz CODA BEATA GŁUCHOWICZ-MARCINKOWSKA zapraszają wszystkich zainteresowanych studentów i doktorantów UMK na szkolenie z Polskiego Języka Migowego (stopień podstawowy lub średniozaawansowany). Zgłoszenia na szkolenia, które odbędą się w marcu i kwietniu 2023 roku przyjmujemy do 10.12.2022.

PJM stopień podstawowy>>>

PJM stopień średniozaawansowany>>>


 04.11.2022

Szkolenie dla pracowników UMK

Zakończyliśmy rekrutację na szkolenie z zakresu obsługi studentów z niepełnosprawnością. Szkolenie odbędzie się w listopadzie i weźmie w nim udział 60 osób. Kolejne szkolenie odbędzie się online na początku przyszłego roku. 
Dziękuję za przesłanie zgłoszeń.

 01.10.2022

Asystent studenta z ASD

Interesujesz się tematyką zaburzeń ze spektrum autyzmu lub posiadasz diagnozę ASD? Chcesz zostać wolontariuszem w projekcie Asystent Studenta z ASD? A może Ty i twój rok chcecie uczestniczyć w warsztatach o neuroróżnorodności?
Dzwoń lub pisz!
Czekamy na Ciebie! 
Koło Naukowe Młodych Pedagożek i Pedagogów Specjalnych UMK w Toruniu

 22.09.2022

Zajęcia sportowe dla studentów z problemami zdrowotnymi

Studentów, którzy nie są zobowiązani do uczestniczenia w zajęciach w-f w bieżącym roku akademickim, a chcieliby poprawić swoją kondycję fizyczną zachęcamy do zapisania się na dostosowane zajęcia sportowe.

21.09.2022

Wnioski o stypendium dla osób z niepełnosprawnością

Informujemy, iż studenci posiadający orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się o stypendium dla osób niepełnosprawnych. Aby ubiegać się o stypendium należy dostarczyć orzeczenie o niepełnosprawności do Zespołu ds. Studentów Niepełnoprawnych (DS nr 11, ul. Gagarina 33, Toruń) o ile aktualne orzeczenie nie było dostarczone do Zespołu w latach ubiegłych.
Terminy uruchomienia generatora oraz składania wniosków będą ogłoszone w październiku. 

 13.09.2022

Zaproszenie do testowania modułów do wózków

Zespół projektowy zaprasza do testowania modułów do wózków inwalidzkich umożliwiających przejazd przez progi.

 12.09.2022

Wnioski o przydzielenie asystenta

Przypominamy o składaniu wniosków o przydzielenie asystenta dydaktycznego lub transportowego na rok akademicki 2022/2023.

więcej>>>


 09.06.2022

Jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym?

Polski Związek Niewidomych zachęca do zapoznania się z poradnikiem "Jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym?". Poradnik udostępniony jest na prawach wolnej licencji.

więcej>>>


 21-03-2022

Treningi dla osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka "PODAJ DALEJ" zaprasza na serię 14 różnych treningów dla osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu. W każdy wtorek i czwartek na profilu Facebook Fundacji oraz na kanale YouTube ukazują się kolejne odcinki dedykowane osobom z konkretnym rodzajem niepełnosprawności.
więcej>>>

 07-11-2021

 Profilaktyka nowotworów szyjki macicy, piersi i jąder

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA - Poland Oddział Bydgoszcz zapraszają do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi dotyczącymi profilaktyki szyjki macicy, piersi i jąder.

więcej>>>


 07-12-2020

Bezpłatne porady psychiatryczne i psychologiczne

Zapraszamy także do korzystania z bezpłatnych konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych.

więcej>>>


Archiwum ogłoszeń

Zespół Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami