Pomoc psychologiczna
POMOC PSYCHOLOGICZNA
Bezpłatne konsultacje psychologiczne (stacjonarne lub online) dla osób studiujących na UMK i kształcących się na studiach doktoranckich prowadzą:
- w czwartki i piątki w godz. 17:00-20:00 (Toruń, Collegium Humanisticum ul. Bojarskiego 1 pok. C 2.10 lub Toruń, ul. Reja 25) - dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca (telefon: 502-695-564). Z uwagi na konflikt interesów studenci i pracownicy kierunku Architektura Informacji proszeni są o zapisy do Pani Barbary Lorek.
- w poniedziałki w godz. 15:00-20:00 (Bydgoszcz, DS nr 3, pok. nr 8) oraz w czwartki w godz. 9:30-19:30 ( Toruń, ul. Reja 25) - mgr Barbara Lorek (telefon: 662 030 772)
Zgłoszenia na konsultacje przyjmowane są wyłącznie w formie sms-owej.
Osoby zainteresowane udziałem w konsultacjach proszone są o wcześniejszy kontakt SMS-owy w celu ustalenia terminu wizyty. W treści SMS należy podać imię, nazwisko i swój statusu na Uczelni (student, doktorant lub pracownik UMK). W przypadku studentów i doktorantów prosimy o podanie numeru indeksu i kierunku studiów. Po wysłaniu wiadomości SMS prosimy czekać na kontakt ze strony psychologa w celu umówienia terminu konsultacji.
Zachęcamy osoby kształcące się w Bydgoszczy do umawiania się na konsultacje stacjonarne lub zdalne również w Toruniu. Dzięki temu istnieje duża szansa na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę.
Konsultacje odbywają się stacjonarnie w wyżej wskazanych miejscach lub zdalnie za pośrednictwem komunikatorów internetowych (MS Teams, WhatsUp, Skype itp.). Wybór sposobu przeprowadzenia konsultacji należy ustalić wcześniej z psychologiem.
WAŻNE! Diagnozy psychologiczne przeprowadzane w ramach konsultacji dotyczą wyłącznie określenia trudności w radzeniu sobie w procesie kształcenia uniwersyteckiego. Psycholożki nie wydają zaświadczeń, opinii oraz innych dokumentów, które mogą być traktowane jako dokumentacja medyczna. Psycholożki mogą wydawać wewnętrzne opinie wyłącznie w celu ustalenia indywidualnych form wsparcia adekwatnych do występujących trudności akademickich.
REGULAMIN POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ
OFEROWANEJ PRZEZ UNIWERSYTET MIKOŁAJA KOPERNIKA
- Pomoc psychologiczna skierowana jest do:
- studentów i doktorantów UMK w przypadku:
- przewlekłej choroby lub niepełnosprawności;
- trudności edukacyjnych, trudności interpersonalnych, radzenia sobie z emocjami i stresem;
- problemów z adaptacją akademicką.
- pracowników UMK w przypadku:
- wspierania ich w pracy ze studentami i doktorantami z niepełnosprawnościami i problemami sfery psychologicznej.
- Korzystanie z pomocy psychologicznej jest dobrowolne i nieodpłatne.
- Pomoc psychologiczna oferowana jest w formie:
- diagnozy trudności akademickich,
- konsultacji psychologicznych.
- Podstawowym celem diagnoz jest wyjaśnienie trudności w funkcjonowaniu danej osoby w środowisku akademickim, tak aby można było zaproponować jej adekwatną pomoc. Natomiast celem konsultacji jest doraźne wsparcie studentów, doktorantów i pracowników UMK w sytuacjach trudnych.
- Konsultacje nie zastępują leczenia w poradni.
- Studenci i doktoranci UMK mają prawo w danym roku akademickim do maksymalnie 4 konsultacji psychologicznych i 2 diagnoz. O formach i ilościach konsultacji decyduje indywidualnie psycholog.
- Psycholog uprawniony jest do weryfikacji posiadania przez osobę zgłaszającą się na konsultacje statusu studenta, doktoranta lub pracownika UMK.
- Konsultacje psychologiczne prowadzone są przez osoby posiadające wykształcenie i doświadczenie zawodowe w zakresie psychologii.
- Psycholog jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy zawodowej i zachowania poufności informacji otrzymanych podczas konsultacji.
- Ujawnienie informacji objętych tajemnicą zawodową jest dopuszczalne tylko w przypadku, gdy:
- występuje lub może wystąpić zagrożenie zdrowia, życia, bezpieczeństwa studenta, pracownika Uczelni lub innych osób,
- zachowanie tajemnicy zawodowej może prowadzić do naruszenia prawa,
- ujawnienie poufnych informacji innej osobie lub instytucji jest niezbędne w procesie terapii i/lub leczenia.
- Psycholog ma prawo odmówić konsultacji w sytuacji, gdy osoba korzystająca z pomocy jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających lub w sposób rażący narusza dobro osobiste psychologa lub łamie podstawowe zasady zachowania.